Ivan pregătește un document strategic pentru CSAT privind situația energetică

Data:


Întrebat la Antena 3 CNN despre măsurile concrete pe care le pregătește pentru sectorul energetic, Ivan a răspuns că lucrează la „un set de măsuri”, dintre care o parte a fost deja validată.

Ministrul a explicat că documentul strategic va arăta „din punct de vedere operațional cum a ajuns România aici, dar mai ales cum poate să depășească acest moment”.

Referitor la centralele pe cărbune, Ivan a declarat că militează pentru păstrarea centralelor de la Rovinari și că a avut o ședință pentru a renegocia țintele asumate de România și a amâna eliminarea capacităților pe cărbune „până la finalul anului 2030″ în loc de sfârșitul lui 2025.

Ministrul a subliniat că România și-a asumat „cea mai agresivă politică de decarbonizare din toată Uniunea Europeană”, comparativ cu Polonia sau Germania care au ales să meargă pe cărbune până în 2040-2050.

Întrebat despre proiectele de înlocuire, Ivan a explicat că sunt în pregătire „două centrale mari pe gaz” și a menționat că România va putea exploata zăcămintele din Marea Neagră din 2027, ceea ce va asigura „unul dintre cele mai mici prețuri la gaz din toată UE”.

Ministrul a precizat că statul trebuie să joace „un rol activ, nu doar reactiv” în sectorul energetic, având în vedere că deține companii majore de producție, transport și distribuție a energiei electrice.

(sursa: Mediafax)





Link Sursă

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie:

Abonează-te

spot_imgspot_img

Populare

Mai multe de genul acesta
Similare