Ce se întâmplă cu reorganizarea și cu reducerile de personal

Data:

Link Sursă


ANRE, ASF și ANCOM continuă să figureze printre cele mai bine plătite instituții din România, salariul mediu net depășind 12.000 de lei

Șefii ANRE, ASF și ANCOM vor merge, marți, în Parlament, pentru a prezenta planurile de reorganizare cerute prin legea de austeritate, promovată de Guvernul Bolojan. Actul normativ, promulgat la începutul lunii de președintele Nicușor Dan, impune tăieri de personal și diminuări salariale în instituțiile de reglementare. Totuși, unele documente arată că autorități, precum ANRE, ajustează schema de personal doar formal, iar în loc să reducă posturile de specialitate, le suplimentează, scrie Hotnews.

Legea nr. 145/2025 obligă autoritățile să reducă cu 10% posturile tehnice, cu 30% structurile de suport și să aplice o tăiere de 30% la salariile de bază, începând cu 1 ianuarie 2026. Totodată, până în 2028, conducerea acestor instituții nu va mai putea încasa bonusuri sau prime.

Rapoartele transmise Parlamentului de cele trei instituții arată, însă, diferențe notabile între intenția legiuitorului și modul de aplicare. ANRE, de exemplu, raportează o reducere totală de 60 de posturi, de la 349 la 289, dar crește numărul pozițiilor de specialitate de la 225 la 231. Posturile administrative, în schimb, se reduc drastic, cu peste 50%. În raport nu se menționează câți angajați pleacă efectiv și nici care este impactul financiar al reorganizării.

ASF anunță că va renunța la 80 de posturi din totalul de 544, însă doar 39 de salariați vor pleca efectiv. Scăderea fondului de salarii ar urma să genereze economii de aproximativ 46 de milioane de lei anual. Indemnizațiile conducerii vor fi reduse cu 30% de la începutul lui 2026.

La ANCOM, reorganizarea presupune eliminarea a 160 de posturi din 736, dintre care doar 100 sunt ocupate. Raportul vorbește și despre reducerea a 15 poziții de conducere, iar economiile estimate se ridică la 28 de milioane de lei pe an.

Deși toate cele trei instituții admit că restructurarea ar putea afecta activitatea de reglementare, ele promit să aplice prevederile legii. Totuși, ANRE, ASF și ANCOM continuă să figureze printre cele mai bine plătite instituții din România: salariul mediu net depășește 12.000 de lei, iar președintele ANRE, George Niculescu, câștigă peste 75.000 de lei lunar.

Ultimele declarații de avere ale conducerii celor trei autorități datează din vara anului 2024, în timp ce noua reformă administrativă este prezentată drept o încercare de „aliniere la realitățile economice” ale țării.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie:

Abonează-te

spot_imgspot_img

Populare

Mai multe de genul acesta
Similare