Medicul, care ocupa funcția de director medical al spitalului din anul 2021, era recunoscută pentru implicarea sa în modernizarea serviciilor medicale și pentru apropierea față de pacienți
O tragedie a îndoliat marți dimineață Spitalul Județean de Urgență Buzău, după ce medicul chirurg Ștefania Szabo, directorul medical al instituției, a fost descoperită fără viață în camera de gardă.
Potrivit informațiilor din unitatea sanitară, dr. Szabo, în vârstă de 37 de ani, intrase de gardă luni dimineață și participase în cursul zilei la inaugurarea unei extinderi a Secției de Pneumologie. În dimineața următoare, pentru că nu mai răspundea la apelurile colegilor, aceștia au mers să verifice dacă este în regulă și au găsit-o fără suflare, în jurul orei 6.00.
Medicul, care ocupa funcția de director medical al spitalului din anul 2021, era recunoscută pentru implicarea sa în modernizarea serviciilor medicale și pentru apropierea față de pacienți și echipa sa.
„Fiecare zi în spital aduce o nouă provocare, o nouă poveste, un nou vis de salvat. Medicina nu înseamnă doar tratamente și diagnostice, ci și inimă, empatie și dorința de a fi sprijin, acolo unde e cea mai mare nevoie. Pentru noi, fiecare pacient este un univers întreg”, scria dr. Szabo într-o postare emoționantă, publicată pe Facebook la începutul lunii septembrie.
Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili cauza exactă a decesului.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube

















