Românii prinși cu 2.000 de colete furate în Milano

Data:

Link Sursă


O anchetă amplă a fost deschisă în Italia, după ce trei cetățeni români au fost prinși în flagrant în provincia Milano, în timp ce depozitau peste 2.000 de colete furate aparținând unei mari companii de comerț online.

Potrivit presei locale, totul s-a petrecut în localitatea Rodano, unde carabinierii aflați în patrulare au observat un camion cu ușile din spate deschise.

Suspicioși, au decis să verifice vehiculul și i-au surprins pe cei trei români în momentul în care descărcau pachetele într-o hală abandonată.

Pista crimei organizate

Robert Răducescu, reprezentant al unei asociații de români din Lombardia, susține că este puțin probabil ca suspecții să fi acționat pe cont propriu.

„E greu de crezut că cei doi și cu al treilea ar fi putut să pună la cale această operațiune de furt. E foarte bine păzit, are un sistem de securitate important. E posibil să fie doar niște simpli executanți. Trebuie văzut dacă nu cumva este amestecată și mafia, care e foarte bine reprezentată la Milano și în Lombardia”, a declarat Răducescu.

Anchetatorii italieni iau în calcul ipoteza că gruparea ar fi acționat la ordinele unei rețele criminale implicate în furturi de transporturi comerciale din regiune.

Marfă destinată livrărilor în toată Europa

Verificările au arătat că toate cele 2.000 de colete proveneau dintr-un depozit al unei mari companii de retail online, urmând să fie distribuite către clienți din mai multe țări europene.

Cei trei români, în vârstă de 24, 25 și 30 de ani, au fost reținuți și riscă până la șase ani de închisoare, dacă vor fi găsiți vinovați.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie:

Abonează-te

spot_imgspot_img

Populare

Mai multe de genul acesta
Similare