Este, de asemenea, singurul punct de pe ordinea de zi a ședinței. Sorin Grindeanu, liderul interimar al PSD, a declarat că social-democrații vor ca premierul să vină în Parlament pentru a da explicații cu privire la retragerea militarilor americani din România.
„Niciunul dintre actorii instituționali nu vine să lămurească situația și doar creează incertitudini suplimentare, contraproductive în aceste momente.
(…) În acest context, solicit de urgență o informare oficială în Parlament din partea prim-ministrului, ministrului Afacerilor Externe și ministrului Apărării, care trebuie să prezinte inclusiv un plan concret de asigurare a capacităților de descurajare și apărare pe Flancul Estic”, a scris Sorin Grindeanu, miercuri, pe Facebook.
Și AUR l-a chemat în Parlament pe Ilie Bolojan, tot luni. Solicitarea a fost aprobată miercuri de Biroul Permanent al Camerei Deputaților și transmisă premierului.
În document, suveraniștii precizează că vor ca prim-ministrul să prezinte „situația reală a pregătirii țării pentru iarna 2025-2026”.
Aceștia mai adaugă faptul că solicitarea lor vine „în contextul scumpirii accelerate a energiei, a execuţiei bugetare pentru finalul anului 2025 și a viziunii asupra bugetului pentru anul 2026”.
Surse din cadrul Biroului Permanent al Camerei Deputaților au declarat pentru Cotidianul că pentru luni vor rămâne valabile ambele solicitări, dacă și cea a PSD-ului va fi aprobată. Pe ordinea de zi a ședinței plenului Camerei Deputaților de luni nu apare, însă, solicitarea AUR, iar premierul nu a confirmat până la data redactării acestui articol că va merge în Parlament.
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

















