Măsura are loc în contextul continuării războiului din Ucraina, iar autoritățile române au confirmat că au fost informate în prealabil despre această decizie.
România, informată despre decizia SUA
MApN a anunțat miercuri dimineată că România și aliații săi au fost informați oficial despre redimensionarea trupelor americane din Europa. Potrivit Ministerului, măsura vizează inclusiv forțele aflate la baza militară de la Mihail Kogălniceanu. Pe teritoriul țării rămân aproximativ 1.000 de militari americani.
Departamentul de Război al Statelor Unite a confirmat diminuarea prezenței militare în Europa, dar a precizat că aceasta nu reprezintă o retragere a SUA de pe continent. Oficialii americani au subliniat că decizia nu indică o scădere a angajamentului față de NATO și față de Articolul 5 al Tratatului Atlanticului de Nord, informează news.ro.
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

















