Oana Țoiu, după retragerea soldaților americani – „Nu ne bucurăm, dar o respectăm”

Data:

Link Sursă

Într-un interviu exclusiv acordat TVP World, Ţoiu a minimizat impactul deciziei Washingtonului de a reduce prezenţa trupelor sale în ţară, afirmând că aceasta „nu afectează capacitatea de descurajare a NATO” pe flancul estic, scrie Kyiv Post.

„Decizia nu a vizat România”, a spus ea, adăugând că Bucureştiul şi Washingtonul intenţionaseră să o anunţe simultan înainte ca informaţia să fie divulgată.

„Nu ne bucurăm de ea, dar o respectăm”.

Cooperarea continuă în domeniul securităţii Mării Negre, al energiei şi al investiţiilor în industria de apărare, înaintea Forumului industrial al NATO care va avea loc la Bucureşti luna viitoare, a subliniat ministra.

În ceea ce priveşte războiul Rusiei în Ucraina, ministrul a reafirmat sprijinul României pentru sancţiuni şi a dezvăluit că Bucureştiul înăspreşte sancţiunile pentru încălcarea sancţiunilor. „Nu trebuie să fim naivi”, a spus ea, avertizând că apărarea democraţiei necesită educaţie, transparenţă şi rezilienţă.

Ţoiu a concluzionat că România, Polonia şi aliaţii lor „trebuie să devină mai puternici împreună”, insistând că încercările preşedintelui Vladimir Putin „vor eşua”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie:

Abonează-te

spot_imgspot_img

Populare

Mai multe de genul acesta
Similare