În urma agresiunii violente, tânăra s-a dezechilibrat și a căzut direct pe asfalt. Martorii care au asistat la întreaga scenă au reacționat imediat și au sunat la 112, notează știrileprotv.ro.
Tânăra a suferit o rană în zona capului din cauza impactului și a fost transportată la spital.
Agresorul a fugit și este căutat de poliție
După ce a lovit-o pe tânără, atacatorul a profitat de agitație și s-a făcut rapid nevăzut pe străzile din zonă. Oamenii legii au demarat imediat cercetările la fața locului și au audiat mai mulți martori care au văzut incidentul.
Anchetatorii verifică acum și camerele de supraveghere din centrul orașului pentru a reface traseul atacatorului. Polițiștii au deschis un dosar penal.
Atacurile asupra livratorilor străini au devenit un fenomen
Incidentul din Timișoara nu este unul izolat, atacarea livratorilor străini devenind deja un fenomen în România. Anul trecut, în luna noiembrie, un alt livrator străin a fost atacat în plină stradă de un tânăr. Victima, un cetățean nepalez de 33 de ani, se deplasa cu scuterul prin centrul Bucureștiului când a fost oprit, împins și lovit de un agresor care a încercat să îi fure vehiculul. Atacatorul a fost prins în flagrant de polițiști și reținut pentru tâlhărie.
Alte cazuri similare au fost înregistrate în ultimele luni. În august anul trecut, un livrator străin a fost bătut de un tânăr care l-a numit „invadator”. De asemenea, la începutul lunii noiembrie, o altă agresiune stradală a avut loc în Popești-Leordeni, țintele fiind aproape de fiecare dată lucrătorii străini din companiile de livrări.
CITEȘTE ȘI
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

















