Finala Campionatului Național de hochei pe gheață se va disputa între CSA Steaua București și CSM Dunărea Galați, după ce formația militară s-a impus cu scorul de 5-3 (3-0, 1-2, 1-1) în fața echipei Progym Gheorgheni, luni seara, pe Patinoarul ”Dunărea” din Galați, în meciul decisiv al semifinalei.

Steaua a marcat de trei ori în prima repriză, prin Denis Zabludovski (10:26), Ioan Timaru (11:26) și Mihai Georgescu (17:42), dar Progym s-a apropiat în urma reușitelor lui Daniel Trancă (21:21) și Vitali Kiricenko (28:40).

Echipa antrenată de Nelu Alexe s-a desprins decisiv, însă, prin golurile semnate de Denis Zabludovski (31:50) și Evgheni Emelianenko (41:26). Progym a mai înscris o dată, prin Vaclav Novak (53:40), dar Steaua a învins și s-a calificat în finală.

Steaua învinsese în primele două jocuri, desfășurate la Cârța, cu 2-1 (prelungiri) și 3-2, iar Progym s-a impus la Gheorgheni cu 4-2 și 4-2.

În cealaltă semifinală, CSM Dunărea Galați a trecut de campioana en titre ASC Corona Brașov cu scorul de 3-2 la general (semifinalele s-au jucat după sistemul cel mai bun din cinci meciuri). Dunărea s-a impus cu 4-1 și 4-3 (prelungiri) în primele două partide de acasă, Corona cu 6-1 și 6-1 în cele două jocuri de sub Tâmpa, iar gălățenii au învins, luni, în meciul decisiv, pe malul Dunării, cu scorul de 3-2 (1-1, 0-0, 2-1).

CSM Dunărea Galați, club fondat în 1932, are un singur trofeu în vitrina clubului, Cupa României, câștigată în anul 1988, iar acum va juca în premieră pentru titlu.

În schimb, Steaua este cea mai titrată echipă de hochei din România, cu 40 de titluri de campioană, ultimul adjudecat în 2006 (4-1 la general cu SC Miercurea Ciuc). De atunci, Steaua a mai pierdut două finale în fața ciucanilor, în 2007 (1-4 la general) și 2010 (4-2 la general).

Progym Gheorgheni și ASC Corona Brașov se vor înfrunta în finala mică.