Printre distincțiile cucerite de lotul olimpic se numără: două medalii de aur, patru medalii de argint, 25 medalii de bronz, opt diplome de mențiuni.

În anul 2015, lotul olimpic a reprezentat Republica Moldova la olimpiadele internaționale și regionale din 13 țări: Thailanda, Grecia, Serbia, Kazahstan, Bulgaria, Macedonia, Azerbaidjan, Armenia, India, Coreea de Sud, România, Danemarca și Olanda. Cele mai bune rezultate ale lotului au fost înregistrate la disciplina matematică, elevii din țara noastră obținând 12 medalii la diferite concursuri internaționale și regionale și patru diplome de mențiune.

Iată cine sunt ei:

#1. Pupeza Alexandru, LT „N. Gogol” Chișinău, clasa XII
Performanțe: Medalie de aur – Olimpiada Internațională la Chimie „D. Mendeleev”,Medalie de argint – Olimpiada Internațională de Chimie

ALEXANDRU-PUPEZA-Chimie

 

#2. Cebanu Iulian, LT „Orizont” Chișinău, clasa XII
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Chimie „D. Mendeleev”

12391284_1002975376428514_6455833631144830109_n

 

#3. Cicnaev Mihail, LT „M. Viteazul” Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie

MIHAIL CICNAEV Chimie

 

#4. Calancea Laurențiu, LT „Orizont”, Durlești, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Fizică

LAURENȚIU CALANCEA Fizică

 

#5. Vizitiv Gleb, LT „Orizont”, Durlești, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Fizică

GLEB VIZITIV Fizică

 

#6. Cotos Alexandru, LT „Prometeu Prim”, Chișinău, clasa XII
Performanțe: Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională la Fizică

30.-Alexandru-Cotos

 

#7. Nipomici Dionisie, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XII
Performanțe: Aur – Olimpiada Balcanică la Matematică, Bronz – Olimpiada Internațională la Matematică

DIONISIE-NIPOMICI-Matematică

 

#8. Cucu Vladimir, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XII
Performanțe: Argint – Olimpiada Balcanică la Matematică, Bronz – Olimpiada Internațională la Matematică

VLADIMIR-CUCU-Matematică

 

#9. Griza Daniel, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XII
Performanțe: Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională la Matematică

DANIEL-GRIZA-Matematică-informatică

 

#10. Țarigradschi Mihail, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Informatică, Bronz – Olimpiada Balcanică la Informatică, Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică, Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională la Matematică

MIHAIL ȚARIGRADSCHI Informatică, matematică

 

#11. Bezdrighin Marcel, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Informatică

MARCEL BEZDRIGHIN Informatică

 

#12. Cojocaru Gabriel, LT „Orizont”, Chișinău, clasa IX
Performanțe: Argint – Olimpiada Balcanică la Informatică (juniori), Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori)

GABRIEL COJOCARU Informatică, matematică

 

#13. Port Cezar, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Argint – Olimpiada Internațională la Matematică, Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică

CEZAR PORT Matematică

 

#14. Cojocari Valeriu, LT „Orizont”, Chișinău, clasa X
Performanțe: Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională la Matematică

VALERIU COJOCARI Matematică

 

#15. Curtev Stefan, LT „D. Cantemir”, Chișinău, clasa X I
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Biologie

STEFAN CURTEV Biologie

 

#16. Horneț Vladlena, LT „Orizont”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională la Biologie

VLADLENA HORNEȚ Biologie

 

#17. Jeleznîi Anastasia, LT „Mihai Marinciuc”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Ecologie, Olanda

ANASTASIA-JELEZNÎI-Ecologie

 

#18. Antoșel Artur, LT „Mihai Marinciuc”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională la Ecologie, Olanda

ARTUR ANTOȘEL Ecologie

 

#19. Rudi Alexandru, LT „Orizont”, Chișinău, clasa VIII
Performanțe: Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori)

ALEXANDRU RUDI Matematică

 

#20. Don Otilia, LT „Orizont”, Chișinău, clasa X
Performanțe: Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori), Bronz – Olimpiada Internațională de științe (juniori)

OTILIA-DON-Matematică

 

#21. Lavric Mihail, LT „M. de Cervantes”, Chișinău, clasa VII
Performanțe: Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori)

MIHAIL LAVRIC Matematică

 

#22. Șarpe Tudor, LT „Orizont”, Chișinău, clasa IX
Performanțe: Bronz – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori), Bronz – Olimpiada Internațională de științe (juniori)

10408496_354067758118704_6199340319031844518_n

 

#23. Ciumeico Alic, LT „Orizont”, Chișinău, clasa VIII
Performanțe: Mențiune de onoare – Olimpiada Balcanică la Matematică (juniori)

ALIC CIUMEICO Matematică

 

#24. Petrov Tina, LT „Vasile Alecsandri”, Ungheni, clasa XII
Performanțe: Premiul III – Olimpiada internațională de limba franceză (proba A – individuală)

10154087_633313320077515_4588383522504625772_n

 

#25. Guranda Daniela, LT „Gheorghe Asachi”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Mențiune – Olimpiada internațională de limba franceză (proba A – individuală)

DANIELA GURANDA Limba franceză

 

#26. Panfilii Mihaela, LT „Prometeu-Prim”, Chișinău, clasa XI
Performanțe: Mențiune – Olimpiada internațională de limba franceză (proba A – individuală)

MIHAELA PANFILII Limba franceză

 

#27. Sireţanu Daniel, LT „Orizont”, Durlești, clasa IX
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori)

 

#28. Jitaru Andreea, LT „Orizont”, Chişinău, clasa IX
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori)

12191531_1050018835030388_3856326059956674219_n

 

#29. Cuza Bogdan, LT „M. Kogălniceanu”, Chișinău, clasa IX
Performanțe: Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori)

 

sursa: http://diez.md

Leave a Reply

Your email address will not be published.